Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fronton pałacu w Nieborowie

Galeria: Nieborów Włącz pokaz slajdów

 
Fronton pałacu w Nieborowie

Tytuł zdjęcia: Fronton pałacu w Nieborowie


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-10-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2931 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nieborowski pałac wzniesiony został w latach 1690-96 przez słynnego architekta Tylmana z Gameren. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się oddział warszawskiego Muzeum Narodowego. W jego skład wchodzi także niedaleki park w Arkadii.
Miejscowość: Nieborów
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Nieborów

W Nieborowie znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Mazowsza – barokowy pałac z lat 1690-1696, zaprojektowany przez wybitnego architekta swoich czasów Tylmana z Gameren. Jego budowę zlecił, ówczesny właściciel Nieborowa, prymas Michał Radziejowski.

Później pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Do najznamienitszych należeli m.in. Michał Ogiński, twórca tzw. "Kanału Ogińskiego" oraz Michał Radziwiłł. Nieborów odwiedzał kilkakrotnie król Stanisław August Poniatowski, a w czasach późniejszych Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

W sieni pałacu w Nieborowie znajduje się słynna rzeźba Niobe, której piękny poemat poświęcił Konstanty Ildefons Gałczyński. We wnętrzu pałacu godna zobaczenia jest także klatka schodowa wyłożona XVIII-wiecznymi fajansowymi płytkami z holenderskiej fabryki w Delft.

Wokół nieborowskiego pałacu rozciąga się rozległy park składający się z dwóch części. Pierwsza, tzw. park geometryczny, na przedłużeniu osi pałacu, projektowana była w końcu XVII i 1 poł. XVIII w. Drugą część, położoną na zachód, stanowi park krajobrazowy, założony wraz z kanałem i stawem ok. poł. XVIII w.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fronton pałacu w Nieborowie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych