Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zaproszenie do pałacowego parku. Nieborów

Galeria: Nieborów Włącz pokaz slajdów

 
Zaproszenie do pałacowego parku. Nieborów

Tytuł zdjęcia: Zaproszenie do pałacowego parku. Nieborów


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-10-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3023 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W zasadzie trudno orzec co w Nieborowie ciekawsze: pałac czy park. Ja osobiście jestem fanem tego ostatniego. To jeden z najładniejszych parków, jaki miałem okazję odwiedzić w Polsce. Największe wrażenie robi, bezapelacyjnie, w jesiennych barwach.
Miejscowość: Nieborów
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: kolor parki  
Schowaj mapę

Nieborów

W Nieborowie znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Mazowsza – barokowy pałac z lat 1690-1696, zaprojektowany przez wybitnego architekta swoich czasów Tylmana z Gameren. Jego budowę zlecił, ówczesny właściciel Nieborowa, prymas Michał Radziejowski.

Później pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Do najznamienitszych należeli m.in. Michał Ogiński, twórca tzw. "Kanału Ogińskiego" oraz Michał Radziwiłł. Nieborów odwiedzał kilkakrotnie król Stanisław August Poniatowski, a w czasach późniejszych Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

W sieni pałacu w Nieborowie znajduje się słynna rzeźba Niobe, której piękny poemat poświęcił Konstanty Ildefons Gałczyński. We wnętrzu pałacu godna zobaczenia jest także klatka schodowa wyłożona XVIII-wiecznymi fajansowymi płytkami z holenderskiej fabryki w Delft.

Wokół nieborowskiego pałacu rozciąga się rozległy park składający się z dwóch części. Pierwsza, tzw. park geometryczny, na przedłużeniu osi pałacu, projektowana była w końcu XVII i 1 poł. XVIII w. Drugą część, położoną na zachód, stanowi park krajobrazowy, założony wraz z kanałem i stawem ok. poł. XVIII w.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zaproszenie do pałacowego parku. Nieborów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych