Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Monumentalna aleja lip. Park w Nieborowie

Galeria: Nieborów Włącz pokaz slajdów

 
Monumentalna aleja lip. Park w Nieborowie

Tytuł zdjęcia: Monumentalna aleja lip. Park w Nieborowie


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-10-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5267 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nieborowski park składa się z dwóch części: parku geometrycznego położonego w pobliżu pałacu oraz krajobrazowego znajdującego się na zachód od zabudowań. Całość założenia ogrodowego jest bardzo zadbana i do dziś w pełni czytelna.
Miejscowość: Nieborów
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: kolor parki przyroda  
Schowaj mapę

Nieborów

W Nieborowie znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Mazowsza – barokowy pałac z lat 1690-1696, zaprojektowany przez wybitnego architekta swoich czasów Tylmana z Gameren. Jego budowę zlecił, ówczesny właściciel Nieborowa, prymas Michał Radziejowski.

Później pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Do najznamienitszych należeli m.in. Michał Ogiński, twórca tzw. "Kanału Ogińskiego" oraz Michał Radziwiłł. Nieborów odwiedzał kilkakrotnie król Stanisław August Poniatowski, a w czasach późniejszych Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

W sieni pałacu w Nieborowie znajduje się słynna rzeźba Niobe, której piękny poemat poświęcił Konstanty Ildefons Gałczyński. We wnętrzu pałacu godna zobaczenia jest także klatka schodowa wyłożona XVIII-wiecznymi fajansowymi płytkami z holenderskiej fabryki w Delft.

Wokół nieborowskiego pałacu rozciąga się rozległy park składający się z dwóch części. Pierwsza, tzw. park geometryczny, na przedłużeniu osi pałacu, projektowana była w końcu XVII i 1 poł. XVIII w. Drugą część, położoną na zachód, stanowi park krajobrazowy, założony wraz z kanałem i stawem ok. poł. XVIII w.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Monumentalna aleja lip. Park w Nieborowie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych