Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Samotne drzewo

Galeria: Lisków Włącz pokaz slajdów

 
Samotne drzewo

Tytuł zdjęcia: Samotne drzewo


Autor: GregKmk
Data dodania: 2018-04-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 3  Odsłon: 3474 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Temat zdjęcia pt. "Samotne drzewo" chodził za mną od samego początku gdy tylko zacząłem się interesować fotografią, czyli od 2015 roku. Przez ten okres obserwowałem okolicę ale nigdzie nie udało mi się spotkać tego "odpowiedniego". W sobotę miałem zamiar się przejechać motocyklem nad zalew ale w drodze powrotnej spotkałem Tomka, który namówił mnie na 7 razy dłuższą trasę niż planowałem. Tak, więc dwóch strażaków na swoich rumakach 125cm3 przemierzało powiat kaliski i wtedy pojawiło się "ono". Następnego dnia wybrałem się tam z aparatem. Przemierzając dość długą trasę poprzez pola, z butami pełnymi piasku dotarłem w miejsce ze zdjęcia. Ten malowniczy widok dedykuję właśnie Tomkowi. Szkoda, że nie ma fejsa bo nawet nie przeczyta tego mojego wywodu :D PS kolejne moje zdjęcie, które z tapetą Windowsa XP mi się kojarzy :P | GregKmk | 12.04.2018
Miejscowość: Lisków
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: pola i łąki  
Schowaj mapę

Lisków

Lisków to dość duża wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Dokumentalne istnienie wsi datuje się od 1293 roku. Lisków był w posiadaniu arcybiskupów gnieźnieńskich do drugiej połowy XVI wieku, kiedy to został przekazany na uposażenie kolegium jezuickiego w Kaliszu. Wieś pozostawała w rękach jezuitów do czasu kasaty zakonu w 1773roku. Następnie była w posiadaniu kilku rodzin ziemiańskich do czasu parcelacji majątku pod koniec XIX w.

Najbardziej dynamiczny rozwój wsi przypada na początek XX wieku i przypisany jest inicjatywie i działalności ks. Wacława Blizińskiego, który został tu proboszczem w 1900 roku. W 1904 roku utworzono Kasę Drobnego Kredytu, która działała następnie jako Kasa Stefczyka. W 1906 roku powstało Kółko Rolnicze, a w 1910 roku Spółdzielnia Mleczarska. Obie te jednostki zajmowały się także szkoleniami rolników miejscowych i spoza Liskowa. W latach 1905 - 1907 otwarto w parafii siedem ochronek - nielegalnych polskich szkółek, gdzie nauczano języka polskiego, historii, rachunków, śpiewu oraz religii. Ksiądz Bliziński organizował także spotkania z dorosłymi, gdzie czytano "Gazetę Świąteczną" i "Zorzę".

W 1913 roku założono szkołę rolniczą, w 1915 roku powstało gimnazjum przekształcone w 1921 roku w Seminarium Nauczycielskie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1921 powstała Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa oraz w 1927 roku Zawodowa Szkoła Żeńska. Do dnia dzisiejszego Lisków jest prężnie działającą gminą oraz ośrodkiem szkolnictwa średniego i wyższego w powiecie Kaliskim.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Samotne drzewo
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
warto było przyjść

Autor: Zdzisław Barut   Dodano: 2018-04-29  13:00:23
*****

Autor: Krzysztof Panas   Dodano: 2018-04-25  08:17:50
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2018-04-24  15:37:59
zobacz wszystkie komentarze w serwisie