Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zniszczony drewniany młyn

Galeria: Lisków Włącz pokaz slajdów

 
Zniszczony drewniany młyn

Tytuł zdjęcia: Zniszczony drewniany młyn


Autor: GregKmk
Data dodania: 2018-11-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 666 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: 22 czerwca 2018 roku jadąc w odwiedziny do rodziny, z powodu remontu drogi w Liskowie, postanowiłem "objechać światła". Jak wiecie od dawna fotografuję wszystkie drewniane młyny. Tego mijałem mnóstwo razy jednak nigdy go nie uwieczniłem na zdjęciu. Tego dnia też mi się zbytnio nie chciało - bo się spieszyłem, bo pogoda była nieodpowiednia. Po chwili jednak doszedłem do wniosku, że lepiej zrobić jakiekolwiek zdjęcie niż żadne. Najwyżej jak następnym razem tam będę to zrobię lepsze. Teraz wiem, że lepszych już nie zrobię... Młyn doszczętnie spłonął 30 września. Fotografowałem akcję gaszenia pożaru w której uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z okolicy. | GregKmk | 22.06.2018 | Lisków
Miejscowość: Lisków
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Lisków

Lisków to dość duża wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Dokumentalne istnienie wsi datuje się od 1293 roku. Lisków był w posiadaniu arcybiskupów gnieźnieńskich do drugiej połowy XVI wieku, kiedy to został przekazany na uposażenie kolegium jezuickiego w Kaliszu. Wieś pozostawała w rękach jezuitów do czasu kasaty zakonu w 1773roku. Następnie była w posiadaniu kilku rodzin ziemiańskich do czasu parcelacji majątku pod koniec XIX w.

Najbardziej dynamiczny rozwój wsi przypada na początek XX wieku i przypisany jest inicjatywie i działalności ks. Wacława Blizińskiego, który został tu proboszczem w 1900 roku. W 1904 roku utworzono Kasę Drobnego Kredytu, która działała następnie jako Kasa Stefczyka. W 1906 roku powstało Kółko Rolnicze, a w 1910 roku Spółdzielnia Mleczarska. Obie te jednostki zajmowały się także szkoleniami rolników miejscowych i spoza Liskowa. W latach 1905 - 1907 otwarto w parafii siedem ochronek - nielegalnych polskich szkółek, gdzie nauczano języka polskiego, historii, rachunków, śpiewu oraz religii. Ksiądz Bliziński organizował także spotkania z dorosłymi, gdzie czytano "Gazetę Świąteczną" i "Zorzę".

W 1913 roku założono szkołę rolniczą, w 1915 roku powstało gimnazjum przekształcone w 1921 roku w Seminarium Nauczycielskie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1921 powstała Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa oraz w 1927 roku Zawodowa Szkoła Żeńska. Do dnia dzisiejszego Lisków jest prężnie działającą gminą oraz ośrodkiem szkolnictwa średniego i wyższego w powiecie Kaliskim.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zniszczony drewniany młyn
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych