Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Odrestaurowany zamek królewski w Bobolicach.

Galeria: Bobolice Włącz pokaz slajdów

 
Odrestaurowany zamek królewski w Bobolicach.

Tytuł zdjęcia: Odrestaurowany zamek królewski w Bobolicach.


Autor: Halina
Data dodania: 2010-07-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.25  Ocen: 4  Odsłon: 6679 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Bobolice
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Bobolice

Bobolice to niewielka miejscowość położona na Szlaku Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. Na skaju wsi na wschodnich krańcu Mirowskich Skał znajduje się średniowieczny zamek zbudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Niegdyś kompletna, ale za to bardzo malownicza ruina obecnie stopniowo jest odbudowywany przez prywatnych właścicieli.

Nowy wygląd zamku ma tyluż zwolenników co i przeciwników. Wielu zarzuca nowemu właścicielowi odbudowę warowni według własnego uznania bez uwzględnienia planów dawnego założenia zamkowego, które tak naprawdę nie do końca jest znane z powodu braku źródeł na ten temat. Nowy zamek ma także sporo przeciwników wśród miłośników krajobrazu Jury, w którą dawne ruiny wkomponowane były o wiele lepiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Odrestaurowany zamek królewski w Bobolicach.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
"Trwała ruina" nie może służyć jako obiekt hotelowy na przykład i mogą się w nim odbywać tylko imprezy plenerowe. I nie można zobaczyć jak wyglądało wnętrze takiej monumentalnej budowli... akurat Krzyżtopór chciałabym zobaczyć taki odbudowany, musiał być piękny :) Niestety specjaliści z Głównej Komisji Konserwatorskiej mieli inne zdanie.

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-07-28  12:41:50
Czy odbudowane zamki są motorem turystyki większym niż ruiny? Chyba nie do końca zgodzę się z tym stwierdzeniem. A Chęciny, Krzyżtopór, Ogrodzieniec...? Co prawda są to ruiny a przyciągają rzesze turystów, organizowane są tam różnorodne imprezy. Nie wiem, czy cokolwiek by się zmieniło, gdyby je odbudowano. Zmieniło na lepsze oczywiście.

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-07-28  12:08:04
Prawda, i czasem ciężko się zdecydować, którą wersję chcemy przywrócić :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-07-28  11:59:39
No tak, tylko zamki były przebudowywane przez cały okres ich żywotu w zależności jaką rolę pełniły, od obronnej po reprezentacyjną. Współcześnie też się zminia ich rola. Owszem jak są plany zamku to można go odbudować ale jak nie ma ich to dzieło należy już do arhitektów i konserwatorów. Odbudowane zamki są motorem turystyki znacznie większym niż ruiny.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2010-07-28  11:54:22
W tych podwarszawskich czy podłódzkich "gargamelach" nie ma przecież mowy o żadnej restauracji ani rekonstrukcji tylko o radosnej twórczości projektanta :) Uważam, że nawet niedokładna rekonstrucja pozwala lepiej wyobrazić sobie jak prawdziwy zamek wyglądał niż kawałek muru czy baszty. Ale nie chciałabym, żeby odbudowali wszystkie, ruiny też są fajne. I romantyczne ;)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-07-28  11:46:22
Hmmm... te szczegóły czasem jednak mogą okazać się istotne. Ze względu na te szczegóły właśnie podziwiamy zamki jurajskie a nie np. te, licznie budowane, pod Warszawą lub Łodzią...

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-07-28  11:37:11
Ależ to nieistotne szczegóły, ważne głównie dla konserwatorów zabytków ;) Przecież każdy zamek był inny, ale w pierwotnej wersji raczej nie przypominały ruin ,które podziwiamy obecnie. To tylko w Arkadii i tym podobnych założeniach arystokraci stawiali sobie romantyczne ruinki, zamki zazwyczaj nie były budowane dla zabawy ;)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-07-28  11:25:28
Nie do końca jest to prawdziwy wygląd akurat tego zamku. Nie zachowały się żadne jego plany, ani malowidła. To jest raczej dość swobodna interpretacja tego, jak ów zamek mógł kiedyś wyglądać. Wielu historykom się to nie podoba :-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-07-28  11:20:46
Ale to przecież jest prawdziwy wygląd tego typu obiektów :) Nie zbudowano ich jako malowniczej ruinki, dopiero tam można się poczuć jak za dawnych czasów, kiedy wszystkie zamki lśniły nowością :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-07-28  03:42:35
Jeśli mam być szczery, to jakoś sztucznie wyglądają Bobolice odrestaurowane:) Jakoś nie mogę się przekonać do takiego ich wyglądu...

Autor: JureK   Dodano: 2010-07-27  23:23:18
zobacz wszystkie komentarze w serwisie