Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bobolice - odbudowany zamek na jurze

Galeria: Bobolice Włącz pokaz slajdów

 
Bobolice - odbudowany zamek na jurze

Tytuł zdjęcia: Bobolice - odbudowany zamek na jurze


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-10-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3744 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bobolice to zamek z fundacji Kazimierza Wielkiego, jedna z warowni na Jurze Krakowsko  Częstochowskiej, która została obrócona w perzynę w wojnach toczonych przez naszych przodków. Plądrowali zamek najpierw Habsburgowie, którzy pod wodzą Maksymiliana III zdobyli fortalicję w 1587 roku, ale zaraz musieli opuścić mury pod naporem dragonów Jana Zamoyskiego. Szwedzi swoje pięć groszy dorzucili w sławetnym najeździe, a rajtarzy złej pamięci generała Mullera podpalili resztki drewnianych zabudowań. Gdy kilka lat później przemieszczał się akurat tędy Jan III Sobieski, który dążył z odsieczą do odległego Wiednia, Bobolice były tak zniszczone, że król wolał nocować w rozbitym na majdanie namiocie. Wydawało się, że zamek nigdy nie odzyska utraconej świetności. Jeszcze nie tak dawno rwano kamienie z murów i wykładano kocimi łbami wiejski trakt. Pod koniec minionego stulecia kupę nikomu niepotrzebnych gruzów kupili Laseccy. I zaświeciło słońce. Ogromnym wysiłkiem zamek, kamień na kamieniu został odbudowany !!!
Miejscowość: Bobolice
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Bobolice

Bobolice to niewielka miejscowość położona na Szlaku Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. Na skaju wsi na wschodnich krańcu Mirowskich Skał znajduje się średniowieczny zamek zbudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Niegdyś kompletna, ale za to bardzo malownicza ruina obecnie stopniowo jest odbudowywany przez prywatnych właścicieli.

Nowy wygląd zamku ma tyluż zwolenników co i przeciwników. Wielu zarzuca nowemu właścicielowi odbudowę warowni według własnego uznania bez uwzględnienia planów dawnego założenia zamkowego, które tak naprawdę nie do końca jest znane z powodu braku źródeł na ten temat. Nowy zamek ma także sporo przeciwników wśród miłośników krajobrazu Jury, w którą dawne ruiny wkomponowane były o wiele lepiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bobolice - odbudowany zamek na jurze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
http://platine.pl/na-codzien-mieszka-w-dworku-od-swieta-jest-panem-na-zamku-0-903439.html

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-11  19:52:01
Podoba mi się ten zameczek. Będę musiał go kiedyś odwiedzić ;)

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2011-10-20  16:12:59
zobacz wszystkie komentarze w serwisie