Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Misternicy Kaszubscy

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Wejherowskiej po raz pierwszy odbyło się w 2002 roku. Zorganizowała je grupka entuzjastów skupiona wokół Wojciecha Rybakowskiego. Trzy lata później, po kolejnej inscenizacji, zawiązało się nieformalne stowarzyszenie pod nazwą Misternicy Kaszubscy. Od tego czasu wejherowskie misterium na dobre zagościło w kalendarzu polskich świąt.

W misteriach wielkanocnych to co najważniejsze często jest niewidoczne dla oczu. Przypomina mi się noc w Kalwarii Zebrzydowskiej, kiedy tłum wiernych czuwał w kościele pod obrazem Madonny. Paliły się nieliczne świece. Niektórzy drzemali, inni próbowali czytać, jeszcze inni modlili się półgłosem na wpół otwierając usta. Panowała podniosła cisza, a kościół wydawał się nie mieć sklepienia. Każdy dźwięk, każde westchnienie zwielokrotniała pustka wypełniającą przestrzeń nad głowami.

Zafascynowany chodziłem pomiędzy śpiącymi, zafascynowany słuchałem ich oddechów. Przeszedłem kościół i trafiłem na wewnętrzny dziedziniec otoczony krużgankami. Z jednej strony krużganki kończyły się kamienną ścianą, na której wisiał wielki Krucyfiks. Pod nim były kamienne schody, w tej chwili w całości zastawione setkami świec. Wosk spływał kaskadami w dół niczym biało-żółta płonąca rzeka. I wtedy, w tej ciszy, w bladej poświacie ognia do schodów podszedł starzec. Klęknął, oparł głowę o występ i zaczął rozmawiać z Chrystusem... tak po prostu, jak gdyby nigdy nic. I to było prawdziwe Misterium.

Autor: Bogdan Nitka

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Urokliwe miejsce.
Krzysztof T.
2023-01-26 13:41:16
Ileż życia jest w tym zdjęciu!
Krzysztof T.
2022-12-14 19:53:12
Bardzo dobrze skomponowane zdjęcie.
Jan Wojtasik
2022-12-10 10:30:43
Przepięknie
LukaszM
2022-12-10 09:00:15
super!
LukaszM
2022-11-22 08:06:45
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości

Pozostałe artykuły