Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Śląski Nikiszowiec na sportowo

Kamila, Patryka, Mateusza i Natana spotkałem na Bednarskiej. Rozgrywali właśnie sparing hokejowy na środku ulicy wykorzystując piłkę tenisową zamiast krążka. Za bramkę służyła im zbita z desek konstrukcja obleczona prześcieradłem.

Wszyscy należą do klubu hokejowego Naprzód Janów, z którym w tym roku zdobyli wicemistrzostwo Śląska w kategorii wiekowej żaki młodsze. Trenują codziennie po szkole. W weekendy z samego rana.

Kiedy nie trenują spędzają czas... grając w hokeja. Na ulicy, podwórku lub w korytarzach, jednego z najbardziej nowoczesnych lodowisk w Polsce, Jantor, które jest jednocześnie siedzibą ich klubu. Dzieli ich od niego zaledwie jedna ulica, 50 metrów.

Nikiszowiec, jedno z najbardziej charakterystycznych osiedli na Śląsku, ma blisko stuletnią sportową tradycję. W 1919 roku na jego terenie powstało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". W 1962 roku rozpoczęto budowę sztucznego lodowiska, które ukończono trzy lata później. Od tego czasu nieprzerwanie do roku 1998 tutejsza drużyna hokejowa pozostawała w ekstraklasie, zdobywając w tym okresie pięć wicemistrzostw Polski, a siedem razy zajmując miejsce trzecie.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, na skutek zmian strukturalnych w górnictwie węgla kamiennego, cała infrastruktura sportowa Nikiszowca została podzielona na trzy części i sprzedana. Na terenie lodowisk powstały hurtownie, a pobliskie boisko piłkarskie zostało przerobione na hotelowy parking. Kolejna zmiana miała miejsce w 2004 roku, kiedy całość infrastruktury przejął Urząd Miasta Katowic. Otwarte wówczas lodowisko należy do najnowocześniejszych w naszym kraju, a reaktywowany zespół "Naprzód Janów" powrócił do ektraklasy.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Ziemia wygląda jakby była pokryta rdzą.
Krzysztof T.
2023-01-29 21:27:03
Świetny dokument paradoksu naszych czasów.
Jan Wojtasik
2023-01-29 09:25:30
Aż zapachniało młodym zbożem.
Jan Wojtasik
2023-01-29 09:20:39
Takich widoków nie da się nie podziwiać.
Jan Wojtasik
2023-01-29 09:17:52
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości

Pozostałe artykuły