Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Przydrożny krzyż w Tyliczu

Galeria: Tylicz Włącz pokaz slajdów

 
Przydrożny krzyż w Tyliczu

Tytuł zdjęcia: Przydrożny krzyż w Tyliczu


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3534 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tylicz to jedna z bardziej urokliwych miejscowości, jakie znam. Drewniany kościół i cerkiew, fragmenty małomiasteczkowej zabudowy, duży rynek i restauracja Ornawa, rodem z PRL-u, tworzą niepowtarzalny klimat miasteczka. Znajdujący się nad potokiem Mochanczka przedstawiony na zdjęciu żeliwny krzyż dopełnia tylko obrazu sielskości.
Miejscowość: Tylicz
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Tylicz

Tylicz to urokliwa miejscowość położona na wschód od Krynicy, u zbiegu potoków Muszynka i Mochnaczka.

W centrum wsi znajduje się duży rynek, w którego wschodniej pierzei zachował się fragment zwartej zabudowy małomiasteczkowej. Przy jego północnym krańcu na szczycie skarpy wznosi się drewniany kościół parafialny p.w. śś. Piotra i Pawła z 1612 r. W rokokowym ołtarzu głównym zachował się XVI-wieczny obraz Matki Bożej Pocieszenia, według tradycji czeskiego pochodzenia.

Po przeciwległej stronie rynku znajduje się niezwykle urokliwa restauracja Orawa klimatem przypominająca najlepsze lata PRL-u, która w sezonie serwuje całkiem smaczne dania obiadowe.

Z narożnika rynku malownicze schodki sprowadzają nas do położonej na dole drewnianej cerkwi greckokatolickiej p.w. śś. Kosmy i Damiana z 1743 r. o dość topornej i charakterystycznej sylwetce. W jej wnętrzu zachował się ciekawy XVIII-wieczny ikonostas.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Przydrożny krzyż w Tyliczu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych