Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tylicz - zabytkowa cerkiew

Galeria: Tylicz Włącz pokaz slajdów

 
Tylicz - zabytkowa cerkiew

Tytuł zdjęcia: Tylicz - zabytkowa cerkiew


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3960 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: We wnętrzu tylickiej cerkwi znajdują się  efektowne  malowidła  wykonane w 1938 r. z okazji 950-lecia Chrztu Rusi oraz ciekawy XVIII-wieczny ikonostats. Oryginalnym szczegółem są sąsiadujące z ikonostasem pomieszczenia dla śpiewaków, tzw. kirłosy, na Łemkowszyźnie poza Tyliczem niespotykane. Rzadkością jest także ambona.
Miejscowość: Tylicz
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Tylicz

Tylicz to urokliwa miejscowość położona na wschód od Krynicy, u zbiegu potoków Muszynka i Mochnaczka.

W centrum wsi znajduje się duży rynek, w którego wschodniej pierzei zachował się fragment zwartej zabudowy małomiasteczkowej. Przy jego północnym krańcu na szczycie skarpy wznosi się drewniany kościół parafialny p.w. śś. Piotra i Pawła z 1612 r. W rokokowym ołtarzu głównym zachował się XVI-wieczny obraz Matki Bożej Pocieszenia, według tradycji czeskiego pochodzenia.

Po przeciwległej stronie rynku znajduje się niezwykle urokliwa restauracja Orawa klimatem przypominająca najlepsze lata PRL-u, która w sezonie serwuje całkiem smaczne dania obiadowe.

Z narożnika rynku malownicze schodki sprowadzają nas do położonej na dole drewnianej cerkwi greckokatolickiej p.w. śś. Kosmy i Damiana z 1743 r. o dość topornej i charakterystycznej sylwetce. W jej wnętrzu zachował się ciekawy XVIII-wieczny ikonostas.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Tylicz - zabytkowa cerkiew
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych