Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dolina Brusienki. Roztocze

Galeria: Polanka Horyniecka Włącz pokaz slajdów

 
Dolina Brusienki. Roztocze

Tytuł zdjęcia: Dolina Brusienki. Roztocze


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-09-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4741 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Rzeczkę charakteryzuje krystalicznie czysta woda oraz doskonale widoczne piaszczyte dno. Brusienka, podobnie jak inne roztoczańskie rzeki z powodu silnego zasilania podziemnymi wodami zamarza tylko sporadycznie przy bardzo niskich temperaturach. Jej źródła są niezwykle silne. Niemal cały czas widać w nich kotłujący się piasek i zieloną przez cały rok roślinność wodną. To właśnie sprawia, że źródła Brusienki i cała dolina są niezwykle malownicze, zwłzszcza w zimie. Na zdjęciu widoczny sztucznie utworzony zbiornik na rzeczce w pobliżu stadniny koni Polanka.
Miejscowość: Polanka Horyniecka
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Tagi: jeziora i stawy  
Schowaj mapę

Polanka Horyniecka

Polanka Horyniecka została założona jako kolonia niemiecka w 1785 r. w austriackich dobrach rządowych tzw. kameralnych. Nosiła wówczas nazwę Deutschbach. Obecnie jest to niwielka wioska z kilkoma domostwami oraz położoną nieco na uboczu prywatną stadniną koni.

W jej pobliżu na wzgórzu Hrebcianka znajduje się ciekawy bunkier (schron) z linii Mołotowa, w którym jeszcze do niedawna można było podziwiać unikalne działko bojowe. Niestety kilka lat temu zostało ono zdemontowane i wywiezione do muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Przy drodze prowadzącej z miejscowości Polanka do stadnicy koni znajduje się przepiękny kamienny krzyż pochodzący z ośrodka kamieniarskiego w Starym Bruśnie, a w pobliżui samej stadniny rezerwat ścisły "Dolina Brusienki".

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Dolina Brusienki. Roztocze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych