Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Źródła Brusienki

Galeria: Polanka Horyniecka Włącz pokaz slajdów

 
Źródła Brusienki

Tytuł zdjęcia: Źródła Brusienki


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-10-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4577 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Brusienka swój bieg rozpoczyna w okolicach Polanki Horynieckiej i tamtejszej stadnicy koni, która niegdyś nosiła nazwę "Amigo". Liczne źródliska rzeczki są na tyle silne, że przez cały rok widać w nich kotłujący się piasek i zieloną roślinność wodną.
Miejscowość: Polanka Horyniecka
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Tagi: jeziora i stawy  
Schowaj mapę

Polanka Horyniecka

Polanka Horyniecka została założona jako kolonia niemiecka w 1785 r. w austriackich dobrach rządowych tzw. kameralnych. Nosiła wówczas nazwę Deutschbach. Obecnie jest to niwielka wioska z kilkoma domostwami oraz położoną nieco na uboczu prywatną stadniną koni.

W jej pobliżu na wzgórzu Hrebcianka znajduje się ciekawy bunkier (schron) z linii Mołotowa, w którym jeszcze do niedawna można było podziwiać unikalne działko bojowe. Niestety kilka lat temu zostało ono zdemontowane i wywiezione do muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Przy drodze prowadzącej z miejscowości Polanka do stadnicy koni znajduje się przepiękny kamienny krzyż pochodzący z ośrodka kamieniarskiego w Starym Bruśnie, a w pobliżui samej stadniny rezerwat ścisły "Dolina Brusienki".

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Źródła Brusienki
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych