Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie

Galeria: Rudno Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie

Tytuł zdjęcia: Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie


Autor: JureK
Data dodania: 2010-07-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.50  Ocen: 2  Odsłon: 2434 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Za rozpoczęcie budowy zamku przyjęto datę 1319r. kiedy to kasztelan krakowski Nawój wzniósł największą wieżę zwaną "Nawojową Wieżą". Jego syn Jędrzej - wojewoda krakowski w zasadzie był faktycznym budowniczym zamku. On pierwszy przyjął nazwisko Tęczyński. Spadkobierca Jędrzeja, jego syn Jaśko kontynuował rozbudowę zamku i założył kaplicę. Z zachowanych dokumentów historycznych wynika, że Władysław Jagiełło więził tu ważniejszych jeńców krzyżackich, wziętych do niewoli w czasie bitwy pod Grunwaldem. Około połowy XVI w. często na zamku bywali: Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski, Piotr Kochanowski oraz inne ważne postacie polskiego Odrodzenia.Do połowy XVI w. wygląd zamku nie ulegał zmianom. W 1637 r. zmarł wojewoda krakowski Jan Magnus Tęczyński, ostatni przedstawiciel rodu. Jego jedyna córka Izabela wyszła za mąż za Łukasza Opalińskiego. W 1655 r. Marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski, ustępując przed Szwedami, ukrył skarbiec koronny w Starej Lubowli na Spiszu, ale rozpuścił fałszywą wieść, że skarbiec znajduje się w Tęczynie. Szwedzi opanowali zamek po dzielnej obronie mieszkańców. Opuścili go paląc doszczętnie w lipcu 1656 r. Na początku XVIII w. dobra tenczyńskie przeszły w ręce Sieniawskich, potem uzyskał je książę August Czartoryski i z kolei jego córka Izabela. Od 1816 r. zamek stał się własnością Potockich i pozostał w ich rękach aż do wybuchu II wojny światowej. Obecnie rodzina Potockich jest w trakcie ponownego przejmowania zamku.
Miejscowość: Rudno
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Rudno

Rudno to mała wieś licząca niecałe 1000 mieszkańców. Można tu spotkać ruiny średniowiecznego zamku Tęczyńskich, położonego na Szlaku Orlich Gniazd.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Jest nadzieja, że może coś z niego będzie więcej jak Państwo zdecyduje się oddać go Potockim:) Jest porównywalny wielkością do Ogrodzieńca:)

Autor: JureK   Dodano: 2010-07-05  00:30:45
Bardzo ciekawy obiekt, fotka również ślicznie ujęta.

Autor: Gabriela Jaworowska   Dodano: 2010-07-05  00:10:48
zobacz wszystkie komentarze w serwisie