Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zapora w Niedzicy i fragment Jeziora Sromowieckiego

Galeria: Niedzica Włącz pokaz slajdów

 
Zapora w  Niedzicy i fragment Jeziora Sromowieckiego

Tytuł zdjęcia: Zapora w Niedzicy i fragment Jeziora Sromowieckiego


Autor: JureK
Data dodania: 2010-06-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3007 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wielkim orędownikiem budowy zapory w tej okolicy był specjalista i twórca takich obiektów w Szwajcarii, prezydent Gabriel Narutowicz. Prace nad projektem przyspieszyła powódź z 1934 roku.Ostatecznie jednak rozpoczęto budowę zbiorników dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Jest to największa w Polsce zapora ziemna o wysokości 56 i długości 404 metry.
Miejscowość: Niedzica
Kraina: Pieniny
Województwo: małopolskie
Tagi: jeziora i stawy  
Schowaj mapę

Niedzica

Wieś Niedzica całe stulecia była częścią państwa węgierskiego. Do Polski została przyłączona dopiero w 1920, po rozpadzie Austro-Węgier. Co ją wyróżnia, to nieprawdopodobnie piękne położenie nad zbiornikiem czorsztyńskim i zamek Dunajec - średniowieczna warownia, która usadowiła się na wschodnim skalnym cyplu grzbietu Tabor.

Zamek Dunajec pochodzi z XV w. i jest jedną z największych atrakcji w województwie małopolskim. Zachował się prawie w całości. Wznosi się na kilkusetmetrowej skarpie nad Dunajcem i przegląda w lustrze połyskującej wody. Rozpościerające się zeń malownicze widoki podziwiać można z dwóch tarasów widokowych - na Pieniny, zamek czorsztyński i zaporę. Zwiedzaniu udostępniony jest szczęśliwie zarówno zamek górny, jak i dolny, które oferują nie tylko coś dla ducha, ale i ciała. Zjemy tu smakowity obiad, zwiedzimy zamkowe komnaty - Salomonów, salę myśliwską czy izbę straży, oraz lochy, w których dziś mieści się izba tortur (podobno więziono tu Janosika).

Zamek i okolica bezsprzecznie zauroczą każdego, ich czarowi poddał się także niejeden filmowy reżyser - w latach 50. XX w. kręcono tu na przykład niektóre sceny "Zemsty", a także serialu "Janosik". Zamek Dunajec zobaczymy też w "Wakacjach z duchami" i "Mazepie" zrealizowanej na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zapora w Niedzicy i fragment Jeziora Sromowieckiego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych