Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» DĄBROWICA k LUBLINA ( 8 )

Galeria: Dąbrowica Włącz pokaz slajdów

 
DĄBROWICA k  LUBLINA   ( 8 )

Tytuł zdjęcia: DĄBROWICA k LUBLINA ( 8 )


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-09-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 3459 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Grota Matki Bożej wybudowano w roku 1999 r została doskonale wkomponowana w otoczenie kościoła i całego zespołu sakralnego i historycznego. Dąbrowica to urocze miejsce blisko Lublina gdzie można połączyć przyjemność oglądania kompozycji resztek historycznego zabytku i współczesnych zabudowań a także ładnego obiektu sakralnego w ciekawym otoczeniu. Można tu również odpocząć a także znależć spokój i atmosferę do zadumy i refleksji.
Miejscowość: Dąbrowica
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Dąbrowica

Dąbrowica to podlubelska wieś, położona 7 kilometrów na północny zachód od Lublina, w kierunku na Nałęczów. Odnotowana w historii Polski już w 1317 r. - wówczas to możny ród Firlejów otrzymał od Władysława Łokietka zezwolenie na lokacje swoich włości.

W 1553 roku przystąpiono do budowy okazałej rezydencji. W końcu XVIII w. wojny i liczne zmiany właścicieli doprowadziły ten renesansowy pałac do ruiny. W XIX wieku rozebrano wieże zamkowe, a sam zamek rozparcelowano i sprzedano.

Z dawnego pałacu pozostała dziś jedna z narożnych baszt z renesansową dekoracją oraz fragment arkadowej galerii, do której w końcu lat 70-tych ubiegłego stulecia dobudowano budynek Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego. Obecnie w obiekcie znajduje się "Dom Spotkania" Caritas, który posiada 145 miejsc noclegowych.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: DĄBROWICA k LUBLINA ( 8 )
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych