Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Solina - widok zapory od strony jeziora

Galeria: Solina Włącz pokaz slajdów

 
Solina - widok zapory od strony jeziora

Tytuł zdjęcia: Solina - widok zapory od strony jeziora


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-08-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 11175 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Budowę zapory i elektrowni w Solinie realizowano w latach 1961 - 1968. Wybudowanie tak olbrzymiego sztucznego jeziora jak Solińskie wymagało zalania terenów kilku wsi. Pod wodą znalazły się: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyji. Długości zapory wynosi 664 m, wysokość 82 m, spiętrzenie wody dochodzi do 60 m. Pojemność jeziora to 474 mln metrów sześciennych, a jego powierzchnia wynosi około 2100 ha. Zalew obejmuje rzekę San na długości prawie 27 km i rzekę Solinkę na długości przeszło 14 km. Jezioro ma więc dwie główne odnogi, a całkowita długość linii brzegowej przekracza 150 km. Elektrownia w Solinie ma moc 140 MW. Z czterech turbozespołów dwa o łącznej mocy 96 MW produkują energię, dwa dalsze (40 MW) w dzień wytwarzają energię, a w nocy pompują wodę z Jeziora Myczkowskiego do Solińskiego.
Miejscowość: Solina
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Solina

Solina jest jedną ze starszych bieszczadzkich miejscowości, wspominają o niej XV-wieczne zapiski. Nazwę zawdzięcza eksploatowanym w pobliżu słonym źródłom. Zasłynęła dzięki wybudowanej na Sanie zaporze, która spiętrzyła wody w największe w Polsce jezioro zaporowe. Wnętrze tamy oraz elektrownię wodną można zwiedzać z przewodnikiem. Historia nie obeszła się jednak bez ofiar - podczas przygotowań do budowy zbiornika zniszczona została zabudowa dawnej wsi oraz cerkiew z 1937 r.

Jezioro Solińskie jest niezwykle malownicze. Ma urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatoczkami, a całe jezioro otaczają wzniesienia bieszczadzkiego Pogórza. Przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa, a także osoby lubiące mniej lub bardziej aktywny wypoczynek nad wodą. Ogromną popularnością cieszą się wśród turystów rejsy spacerowym statkiem, dzięki którym jezioro i jego okolice rysują się w całej okazałości.

Wzgórza nad Soliną rzeczywiście są zielone. Sama zaś miejscowość zdecydowanie turystyczna, zatem poszukujący ciszy i ukojenia w otoczeniu przyrody, tych tu nie znajdą.
Ci zaś, którzy preferują buszowanie w pamiątkach czy zajadanie się goframi zrelaksują się, i owszem.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Solina - widok zapory od strony jeziora
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych