Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew w Budyninie

Galeria: Budynin Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew w Budyninie

Tytuł zdjęcia: Cerkiew w Budyninie


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2010-11-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.40  Ocen: 5  Odsłon: 2463 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (1887) dawniej cerkiew unicka. Dawna cerkiew greckokatolicka w Budyninie, pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, obecnie kościół filialny pw. Opieki NMP. Wzniesiony w 1887 r., z zachowaniem tradycji dawnego budownictwa cerkiewnego, na miejscu drewnianej cerkwi istniejącej już w 1774 r. Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej, zwęgłowany na rybi ogon, na podmurowaniu ceglanym. Trójdzielny: prezbiterium zamknięte trójbocznie, szersza nawa oraz węższy, równej szerokości z prezbiterium babiniec, kwadratowe. Przy prezbiterium od strony północnej i południowej dwie kwadratowe zakrystie. Poszczególne części przykryte ośmiopolowymi kopułami z latarniami, kopuły wsparte na ośmiobocznych, wysokich tamburach. Wewnątrz w kopułach ośmiopolowe, pozorne sklepienia, w zakrystiach stropy. Zewnątrz w dolnej części wydatny okap wsparty na występujących belkach zrębu, ponad nim ściany oszalowane deskami. Od strony zachodniej balkon wsparty na czterech belkach oraz podparty dwoma słupami ujmującymi otwór wejściowy, kryty daszkiem pulpitowym podtrzymanym czterema słupami. W wejściu od strony zachodniej drzwi klepkowe, nad nimi data budowy cerkwi. Kopuły, pulpitowe dachy nad zakrystiami i zadaszenia kryte blachą. Wewnątrz polichromia o tradycjach barokowych, wykonana w 1892 r., z iluzjonistycznymi motywami architektonicznymi oraz przedstawieniami figuralnymi. Dwa ołtarze boczne rokokowo-ludowe z XIX w., z ikonami malowanymi na desce: Chrystusa Pantokratora i Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zapewne z 2. poł. XVIII w., gruntownie przemalowanymi. Ławki i stalle z przełomu XVIII i XIX w., z kościoła Dominikanek w Bełzie. Ikona Deesis malowana na desce z 1. poł. XVIII w., mocno zniszczona, umieszczona na zewnętrznej ścianie zakrystii. Pacyfikał o tradycjach barokowych zapewne z XIX w. Dzwonnica wzniesiona jednocześnie z cerkwią. Drewniana, konstrukcji ramowo-słupowej, oszalowana. Czworoboczna, dwukondygnacjowa, dolna kondygnacja szersza, nakryta wydatnym daszkiem okapowym; w górnej części wyższej kondygnacji arkadowe otwory dzwonowe. Dach namiotowy, sześciopołaciowy, kryty blachą. Dzwon zapewne z XVIII w.. Fragmenty ołtarzy rokokowych, mocno zniszczone, z kościoła dominikanek w Bełzie. Dwa obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIX w. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się przydrożna figura kamienna z 1. poł. XIX w. Na czworobocznym postumencie znajduje się rzeźba św. Floriana.
Miejscowość: Budynin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Cerkiew w Budyninie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dokładnie przeczytałem obie części ubiegłej zimy,pęknie to opisał w swoich przewodnikach.Pozdrawiam przedświątecznie.

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2012-04-05  17:20:54
Doskonale opisuje te okolice i całą wschodnią granicę Grzegorz Rąkalski w drugiej części przewodnika Polska Egzotyczna.Jestem pod dużym wrażeniem tego przewodnika.Mam jego dwie części.Pierwsza od Suwalszczyzny po Niemirów nad Bugiem .Druga dalej przez Drohiczyn do Medyki.Wszystko pieszo ,rewelacyjny gość.

Autor: Antoni Nieć   Dodano: 2012-04-05  16:23:42
Niestety nie mam rzeźby na zdjęciu.Czytałem w przewodniku zdjęcia znam z Wikipedii.Dziękuję za zainteresowanie.Pozdrawiam i zapraszam na wschód.

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2012-04-05  15:48:50
To już tylko krok do Machnówka gdzie podobno znajduje się przeniesiona z Oserdowa nagrobna rzezba Olgi Krawczuk.Ponoć jest niesamowitej urody.Jeżeli masz w swoim archiwum zdjęcie to bardzo bym prosił o zamieszczenie na portalu.Wybieram się w tym roku w te strony.Pozdrawiam.

Autor: Antoni Nieć   Dodano: 2012-04-05  12:48:14
Jako mieszkanka Warszawy dziękuję za pozdrowienia i wzajemnie Pana pozdrawiam a zdjęcie jak zwykle SUPER:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2010-12-13  21:40:55
Pozdrawiam Warszawę i mieszkańców :))

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-12-13  21:27:36
piekna podróż po niesamowitych zabytkach drewnianej architektury sakralnej, ta mi sie szczególnie podoba, jest niesamowita, dziekuje i pozdr, T.

Autor: Tomasz Dejtrowski   Dodano: 2010-12-13  21:21:28
Pozdrawiam;)

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-12-03  08:27:08
Świetna fotografia dość tajemniczych dla ludzi ze Śląska kościołów, wszak poza Sosnowcem to cerkwii tu nie ma.

Autor: piotr55   Dodano: 2010-11-27  21:47:16
Kolejna ładna cerkiew w wykonaniu Marka.

Autor: Gosc_serwisu2   Dodano: 2010-11-17  11:22:25
zobacz wszystkie komentarze w serwisie