Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny zamku rycerskiego w Rabsztynie

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny zamku rycerskiego w  Rabsztynie

Tytuł zdjęcia: Ruiny zamku rycerskiego w Rabsztynie


Autor: JureK
Data dodania: 2010-06-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4357 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Budowę murowanego zamku na Kruczej Skale rozpoczęto na początku XIVw.Historycznie wiąże się to z rodziną Toporczyków.Pod koniec wieku XIV zamek przechodzi we władanie Leliwów Melsztyńskich.W połowie XVw. staje się siedzibą Starostwa Niegrodowego i przechodzi w ręce Tęczyńskich, którzy go remontują i rozbudowują. W XVIw. kolejnymi starostami na zamku zostają Bonerowie, a na początku XVIIw. Zygmunt Myszkowski, który do gotyckiego zamku dobudowuje pałac renesansowy z 40 komnatami.Zostaje spalony i ograbiony przez Szwedów podczas potopu w 1657r. Nie odzyskuje już nigdy wcześniejszej świetności. Opuszczony stopniowo popada w ruinę, której dopełnieniem jest upadek wieży górnego zamku w 1901r.
Miejscowość: Rabsztyn
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Trafiłem na fajną pogodę:)

Autor: JureK   Dodano: 2010-06-19  18:17:36
Piękne światło , niebo i kadr - super!

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-06-19  09:15:56
zobacz wszystkie komentarze w serwisie