Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragment nagrobka

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Fragment nagrobka

Tytuł zdjęcia: Fragment nagrobka


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-01-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1340 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Lubiczu Dolnym, dziś już na terenie zabudowanym, znajduje się ewangelicki cmentarz. Obecnie, to już tylko pozostałości i to w niewielkiej ilości po tej nekropolii założonej w XVII wieku. Usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu. Od południowego wschodu ograniczony jest przez ul. Dworcową, od południowego zachodu zaś przez ulicę Ciemną, natomiast od północnego wschodu i północnego zachodu  przez tereny gospodarstw domowych. Przed XIV wiekiem chowano tu katolików i trwało to tak do 1565 r. Najstarszy zachowany po dzień dzisiejszy nagrobek pochodzi z końca XIX wieku. Na zdjęciu: Fragment nagrobka.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych