Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół w Lubiczu Dolnym

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Kościół w Lubiczu Dolnym

Tytuł zdjęcia: Kościół w Lubiczu Dolnym


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-08-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1034 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Są przypuszczenia, że parafię w Lubiczu Dolnym koło Torunia, założyli Krzyżacy w XVI wieku. W okresie reformacji, lubiczanie w większości przeszli na protestantyzm i dopiero na początku XX wieku, miejscowi katolicy podjęli starania w kierunku odzyskania kościoła. Wtedy to zrodziła się myśl wybudowania nowej świątyni dla siebie. Tak się też stało dekretem biskupa chełmińskiego z roku 1929. Erygowano wówczas parafię w Lubiczu Dolnym pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, podejmując jednocześnie decyzję o budowie kościoła  ukończono go w 1933 r. Po II wojnie światowej przeprowadzono generalny remont zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz oraz remont organów. Na zdjęciu: Kościół w Lubiczu Dolnym.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych