Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Opuszczone groby

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Opuszczone groby

Tytuł zdjęcia: Opuszczone groby


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-09-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1052 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ewangelicki cmentarz w Lubiczu Dolnym koło Torunia znajduje się na terenie zabudowanym, na niewielkim wzniesieniu. Od południowego wschodu ograniczony przez ul. Dworcową, od południowego zachodu przez ul. Ciemną, a od północnego wschodu i północnego zachodu  przez tereny gospodarstw domowych. Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku, bliżej ul. Dworcowej, stał dawny kościół ewangelicki  dziś po nim nie ma najmniejszego śladu. Od XIV wieku do 1565 r. chowano tu katolików, potem już tylko ewangelików. Od wielu lat jest nieczynny i zaniedbany. Na zdjęciu: Kilka zniszczonych i opuszczonych grobów.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych