Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Młyn z oddali

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Młyn z oddali

Tytuł zdjęcia: Młyn z oddali


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-09-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1095 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Młyn w Lubiczu Dolnym istniał już w VI wieku. Wówczas, kujawska księżna  Salomea  zawarła układ z mistrzem krzyżackim  Meinhardem z Querfurtu, na mocy którego Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, może korzystać z tego młyna. Obecny młyn  to nie ten z tamtego okresu czasu, bo na przestrzeni lat, w tym samym miejscu, powstał niejeden młyn (poprzednie zawsze uległy zniszczeniu). Ten, stojący obecnie, jest teraz w prywatnych rękach, ale nic tu się nie dzieje, a obiekt ulega permanentnej dewastacji. Na zdjęciu: Młyn z magazynami mąki i otrębów.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: młyny wodne  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych