Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Św. Andrzej

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Św. Andrzej

Tytuł zdjęcia: Św. Andrzej


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-11-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1168 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Święty Andrzej był jednym z 12 apostołów; był jednocześnie bratem św. Piotra, a zarazem męczennikiem i świętym zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Jego figura stoi na rozwidleniu ulic Toruńskiej i Młyńskiej w Lubiczu Dolnym (na zdjęciu). To właśnie gmina Lubicz, jako wiejska gmina już w końcu XIV wieku posiadała swoją pieczęć, a źródłowe potwierdzenie jej istnienia pochodzi z około 1400 r.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: rzeźba  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych