Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dzwony

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Dzwony

Tytuł zdjęcia: Dzwony


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-03-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 515 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Te dwa dzwony (na zdjęciu) należą do dzwonnicy, jaka stoi za kościołem pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubiczu Dolnym koło Torunia. Budowę obecnego kościoła ukończono w 1933 r., ale katolicką parafię w tej miejscowości założyli już w XIV wieku Krzyżacy. W okresie reformacji większość mieszkańców Lubicza przeszła jednak na protestantyzm, co z kolei spowodowało, że świątynię przekazano właśnie tej wspólnocie religijnej. Natomiast katolicy, którzy pozostali przy swojej wierze  przeszli do parafii w Kaszczorku w sąsiedniej wsi.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych