Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Młyn i dom dyrektora

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Młyn i dom dyrektora

Tytuł zdjęcia: Młyn i dom dyrektora


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-03-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 176 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lubicz - to miejscowość leżąca nad Drwęcą. W średniowieczu był jednym z najważniejszych toruńskich folwarków miejskich; wchodził bowiem w skład toruńskiego terytorium już od 1457 r. Na początku XIII wieku Krzyżacy uruchomili tu młyn, który stoi po dzień dzisiejszy, tyle tylko, że już od wielu lat jest nieczynny. Prywatny właściciel nie robi nic, aby uratować ten zabytek od całkowitej zagłady. Na zdjęciu: Na pierwszym planie willa dyrektora młyna, a tuż za nią młyn; oba obiekty w opłakanym stanie. Ogromny żal ściska serce, gdy się na to patrzy.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: młyny wodne  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych