Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Nałęczów - kapliczka św Michała Archanioła

Galeria: Nałęczów Włącz pokaz slajdów

 
Nałęczów - kapliczka św Michała Archanioła

Tytuł zdjęcia: Nałęczów - kapliczka św Michała Archanioła


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2010-04-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2166 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Z kapliczką św Michała Archanioła wiąże się fantastyczna legenda, mówiąca że znajduje się pod nią grobowiec polskiego króla Bolesława Śmiałego. Król po wygnaniu i długiej tułaczce,w przebraniu mnicha wrócił rzekomo do ojczyzny i tutaj odnalazł wieczny spokój.
Miejscowość: Nałęczów
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Nałęczów

Nałęczów to malowniczo położone w dolinach rzek Bystrej i Bochotniczanki miasto uzdrowiskowe. Leczy się tu przede wszystkim choroby krążenia i nadciśnienie tętnicze oraz schorzenia narządów ruchu.

Historia uzdrowiska sięga roku 1751, kiedy kupił tu ziemię starosta wąwolnicki Stanisław Małachowski herbu Nałęcz (od którego pochodzi nazwa miejscowości). W latach 1771 - 1775 wzniósł on okazały barokowy pałac według projektu Ferdynanda Naxa, który do dzisiaj jest najważniejszym zabytkiem miasteczka. Mieści się tu, przede wszystkim, Muzeum Bolesława Prusa, który w Nałęczowie leczył się z agorafobii. Przez wiele lat mieszkał i tworzył właśnie w tym pałacu. Tu powstały m.in.: "Placówka", "Lalka" oraz "Kroniki".

Innym sławnym mieszkańcem Nałęczowa był Stefan Żeromski, który za pieniądze otrzymane w ramach honorarium za "Popioły" zbudował tu swoją letnią rezydencję. Drewniana kryta gontem "Chata Żeromskiego" została zbudowana w 1905 r. według projektu Jana Koszyca - Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Od 1928 roku mieści muzeum biograficzne pisarza.

Poza pałacem Małachowskiego i muzeum Żeromskiego najważniejszą atrakcją Nałęczowa jest rozległy i pięknie utrzymany Park Zdrojowy z licznymi ciekawymi obiektami architektonicznymi. Poza tym będąc w miasteczku koniecznie trzeba obejrzeć słynne nałęczowskie pensjonaty i wille z przełomu XIX i XX wieku budowane w stylu: zakopiańskim, włoskim i szwajcarskim.

Ze swoimi licznymi atrakcjami i specyficznym klimatem Nałęczów to świetna alternatywa dla turystów, których zmęczył gwar niedalekiego Kazimierza. Tutaj jest zdecydowanie bardziej pusto, bardziej zielono, a samo miasteczko wydaje się być obszerniejsze.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Nałęczów - kapliczka św Michała Archanioła
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Rewelacyjne zdjęcia! Oglądam z zachwytem :-)

Autor: Agnieszka Dąbrowska   Dodano: 2010-04-19  11:48:01
zobacz wszystkie komentarze w serwisie