Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stańczyki - przęsła słynnych mostów

Galeria: Stańczyki Włącz pokaz slajdów

 
Stańczyki - przęsła słynnych mostów

Tytuł zdjęcia: Stańczyki - przęsła słynnych mostów


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5907 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Mosty w Stańczykach zbudowane zostały z żelbetonu. Jedna z teorii mówi jednak, że wybudowano je używając specjalnej techniki usztywniania betonu zatopionymi w nim pniami drzew, bez użycia konstrukcji metalowej. Przyglądając się mostom rzeczywiście możemy zaobserwować w niektórych miejscach wystające spod nieszczejącej konstrukcji drewniane pnie drzew, jednak żadne źródła nie potwierdzają tej rewelacji.
Miejscowość: Stańczyki
Kraina: Mazury Garbate
Województwo: warmińsko-mazurskie
Schowaj mapę

Stańczyki

W położonych na północ od Suwałk Stańczykach znajdują się niecodzienne budowle, które stały się symbolem całych Mazur Garbatych. Są to monumentalne mosty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy wznoszące się blisko 36,5 metra ponad jarem przepływającej pod nimi Błędzianki.

Zbudowane w latach 1912-1914 oraz 1923-1926 mosty mają długość 250 metrów i z uwagi na swój styl oraz podobieństwo do podobnych budowli we Włoszech lub Hiszpanii nazywane są Akweduktami Północy lub Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Niegdyś bardzo nielicznie odwiedzane przez turystów obecnie stały się jedną ze sztandarowych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny. Niestety m.in. przez to straciły wiele ze swego pierwotnego uroku i zostały mocno skomercjalizowane. Aby odnaleźć klimat z przed lat warto odwiedzić pozostałe mosty znajdujące się na tzw. Szlaku Połamanych Semaforów w Kiepojciach lub w lesie niedaleko Gołdapi.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Stańczyki - przęsła słynnych mostów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych