Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stańczyki - słynne Akwedukty Północy

Galeria: Stańczyki Włącz pokaz slajdów

 
Stańczyki - słynne Akwedukty Północy

Tytuł zdjęcia: Stańczyki - słynne Akwedukty Północy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 7397 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Mosty w Stańczykach imponują swym ogromem. Mają blisko 250 metrów długości, a od dna jaru, w którym płynie Błędzianka dzieli je prawie 40 metrów. Nic dziwnego, że bardzo szybko ekstremalne walory budowli odkryli miłośnicy skoków na linie.
Miejscowość: Stańczyki
Kraina: Mazury Garbate
Województwo: warmińsko-mazurskie
Schowaj mapę

Stańczyki

W położonych na północ od Suwałk Stańczykach znajdują się niecodzienne budowle, które stały się symbolem całych Mazur Garbatych. Są to monumentalne mosty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy wznoszące się blisko 36,5 metra ponad jarem przepływającej pod nimi Błędzianki.

Zbudowane w latach 1912-1914 oraz 1923-1926 mosty mają długość 250 metrów i z uwagi na swój styl oraz podobieństwo do podobnych budowli we Włoszech lub Hiszpanii nazywane są Akweduktami Północy lub Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Niegdyś bardzo nielicznie odwiedzane przez turystów obecnie stały się jedną ze sztandarowych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny. Niestety m.in. przez to straciły wiele ze swego pierwotnego uroku i zostały mocno skomercjalizowane. Aby odnaleźć klimat z przed lat warto odwiedzić pozostałe mosty znajdujące się na tzw. Szlaku Połamanych Semaforów w Kiepojciach lub w lesie niedaleko Gołdapi.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Stańczyki - słynne Akwedukty Północy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych