Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: TykocinWłącz pokaz slajdów

Brama XVIII-wiecznego zespołu klasztornego bernardynów
Ostatnie tygodnie lata w Tykocinie
Ostatnie tygodnie lata w Tykocinie
Ołtarz główny XVIII-wiecznego kościoła Świętej Trójcy
Tykocin magiczny... popołudnie na rynku. Podlasie
Most na Narwi
most
Odbicie Tykocina
Księżyc nad Tykocinem
Patrząc od synagogi
Synagoga-muzeum...wiosna 2017...
Klasycystyczna brama  dzwonnica klasztoru Bernardynów w Tykocinie
Wnętrze synagogi-muzeum
Centrum miasteczka
Sunagoga-muzeum...
Będąc w synagodze...
Zamek w Tykocinie
Bociany
Zamek
Nad Narwią
Tykocin - Artykuły / Felietony
Tykocin... w innej perspektywie

Tykocin... w innej perspektywie (felieton)

Zabawa telefonem komórkowym może być bardzo twórcza, a jej efekty zaskakujące. Zwłaszcza, że aparaty fotograficzne w naszych telefonach są coraz doskonalsze, a dostępne na rynku aplikacje sprawiają, że paleta dostępnych możliwości jest niemal nieograniczona.

 
Artykuł dodano: 2022-11-10 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Tykocin

Tykocin

miejscowość

Tykocin to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Zachowane zabytki oraz układ przestrzenny sprawiają, że jest to także najcenniejszy zespół architektoniczny na Białostocczyźnie i jeden z najcenniejszych w kraju.

W centrum miasteczka znajduje się stary rynek w kształcie wydłużonego trapezu, który jest osią miasteczka. Na jego środku stoi pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 r. dłuta Pierre Coudraya, będący jednym z pierwszych świeckich pomników w Polsce.

We wschodniej pierzei rynku znajduje się niezwykle reprezentacyjny barokowy kościół Świętej Trójcy z l. 1742 - 49 o układzie przestrzennym przypominającym świeckie założenia pałacowe z XVIII w. W miasteczku zachowała się także zabytkowa synagoga z 1642 r., w której mieści się muzeum judaistyczne oraz odbudowany z ruiny zamek wzniesiony w 2 poł. XV wieku.

Tykocin bywa często nazywany podbiałostockim Kazimierzem i trzeba przyznać, że trafne to stwierdzenie. Tutejszy klimat, malownicze położenie nad brzegiem Narwi, parterowe, drewniane domy z XVIII i XIX wieku, dominujący na uliczkach bruk sprawiają, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce.