Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: TykocinWłącz pokaz slajdów

Tykocin
Tykocin, dom talmudyczny  Muzeum Kultury Żydowskiej
Tykocin
rynek w Tykocinie
rynek w Tykocinie
Tykocin, wnętrze barokowego kościoła św. Trójcy
Tykocin, pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego
Tykocin
Drewniany wiatrak koźlak z 1887 roku
Odbudowany zamek w Tykocinie
Wezbrana Narew w Tykocinie
Inscenizacja Święta Purim w tykocińskiej synagodze....zapoznawanie się króla z donosem na Hamana dostarczonego przez Mordechaja....
Inscenizaja Święta Purim w tykocińskiej synagodze...
Przedstawienie PURIMSZPIL czas zacząć ...nadworny błazen rusza do pracy....
Wielka Synagoga w Tykocinie...
Spacerkiem po tykocińskich zaułkach zimą....
Rzeźbiarz spod synagogi
zachód słońca nad Narwią
Jan Kalicki - tykociński artysta
wnętrze synagogi
Tykocin - Artykuły / Felietony
Tykocin... w innej perspektywie

Tykocin... w innej perspektywie (felieton)

Zabawa telefonem komórkowym może być bardzo twórcza, a jej efekty zaskakujące. Zwłaszcza, że aparaty fotograficzne w naszych telefonach są coraz doskonalsze, a dostępne na rynku aplikacje sprawiają, że paleta dostępnych możliwości jest niemal nieograniczona.

 
Artykuł dodano: 2022-09-27 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Tykocin

Tykocin

miejscowość

Tykocin to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Zachowane zabytki oraz układ przestrzenny sprawiają, że jest to także najcenniejszy zespół architektoniczny na Białostocczyźnie i jeden z najcenniejszych w kraju.

W centrum miasteczka znajduje się stary rynek w kształcie wydłużonego trapezu, który jest osią miasteczka. Na jego środku stoi pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 r. dłuta Pierre Coudraya, będący jednym z pierwszych świeckich pomników w Polsce.

We wschodniej pierzei rynku znajduje się niezwykle reprezentacyjny barokowy kościół Świętej Trójcy z l. 1742 - 49 o układzie przestrzennym przypominającym świeckie założenia pałacowe z XVIII w. W miasteczku zachowała się także zabytkowa synagoga z 1642 r., w której mieści się muzeum judaistyczne oraz odbudowany z ruiny zamek wzniesiony w 2 poł. XV wieku.

Tykocin bywa często nazywany podbiałostockim Kazimierzem i trzeba przyznać, że trafne to stwierdzenie. Tutejszy klimat, malownicze położenie nad brzegiem Narwi, parterowe, drewniane domy z XVIII i XIX wieku, dominujący na uliczkach bruk sprawiają, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce.