Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Intrygujące freski w Lublinie

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Intrygujące freski w Lublinie

Tytuł zdjęcia: Intrygujące freski w Lublinie


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-03-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2985 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pewnego dnia 2007 roku na ścianie remontowanej starej kamienicy przy ul. Kowalskiej oczom przechodniów ukazały się malowidła przedstawiające 18 scen z życia starego Lublina. Wyglądały na wartościowe i przypadkowo odkryte na starej warstwie tynku. Jeszcze teraz budzą sensację ludzi ale prawda jest taka, że to tylko żart współczesnego lubelskiego artysty. Minęły prawie 3 lata i nic się nie zmieniło ale malarz chyba słusznie uznał, że po iluś tam kolejnych latach jego malowidła również będą stare i zabytkowe.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: kolor  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Intrygujące freski w Lublinie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych