Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stary zabytkowy ganek. Lublin

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Stary zabytkowy ganek. Lublin

Tytuł zdjęcia: Stary zabytkowy ganek. Lublin


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-04-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4659 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Stanowi fragment zaniedbanego i opuszczonego budynku - pałacyku przy ul. Misjonarskiej. Czeka na lepsze czasy ... może się doczeka.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: pałace ruiny  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Stary zabytkowy ganek. Lublin
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ciekawa budowla,a ganek na pewno był piękny w czasach świetności obiektu:) Szkoda,że u nas sporo podobnych zabytków niszczeje,ale może doczeka się rewaloryzacji ze środków UE:))) Pozdrawiam:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-03  22:48:22
zobacz wszystkie komentarze w serwisie