Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Przelot

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Przelot

Tytuł zdjęcia: Przelot


Autor: Tomek Kiecana
Data dodania: 2016-10-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 817 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Znowu poszedłem na ważki nad Bystrzyce w to samo miejsce gdzie tydzień temu. Ważek nie było:( Ale na drzewie znowu siedział on, może to ona?:) Drzewo to samo, ale zmieniło się po burzy robiąc chyba wygodniejsze lądowisko dla bociana. Czy to ten sam co tydzień temu? to jest bardzo możliwe, bo pozował równie dobrze :).
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: lato przyroda ptaki  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Przelot
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Widać, że ten bociek świetnie się tam czuje.

Autor: Monika Zet   Dodano: 2016-10-11  12:01:56
*****

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2016-10-06  18:14:48
zobacz wszystkie komentarze w serwisie