Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» O poranku chwila 3

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
O poranku  chwila 3

Tytuł zdjęcia: O poranku chwila 3


Autor: Tomek Kiecana
Data dodania: 2016-10-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 607 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: 40-50 lat temu ten odcinek rzeki był na peryferiach miasta. Dzisiaj jest to niemal jego środek. Całe szczęście ulepszacze rzek nie zabrali się za Bystrzycę i płynie tak samo jak kiedyś. Zdjęcia robiłem 1 km od mojego miejsca zamieszkania na odcinku od Zalewu Zemborzyckiego do mostu kolejowego ( ok 2 km ).
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: przyroda rzeki  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: O poranku chwila 3
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękny poranek.

Autor: piotr55   Dodano: 2016-10-11  18:30:41
zobacz wszystkie komentarze w serwisie