Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew pw Świętych Niewiast Niosących Wonności- w Lublinie

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew pw Świętych Niewiast Niosących Wonności-  w Lublinie

Tytuł zdjęcia: Cerkiew pw Świętych Niewiast Niosących Wonności- w Lublinie


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2017-06-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1121 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to cerkiew ufundowana i wybudowana na początku XX wieku i znajduje się na terenie części prawosławnej cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie. Zachwyca stylem i kolorystyka. W ostatnich latach odnowiono wnętrze cerkwi oraz wykonano wiele prac na terenie samego cmentarza. Kosztem wielu milionów złotych uporządkowano teren, wybrukowano alejki oraz odnowiono zabytkowe nagrobki i pomniki. Dodatkowo została zamontowana iluminacja cerkwi oraz instalacja elektryczna w jej wnętrzu. Wcześniej wierni modlili się tylko przy świecach. Czytaj więcej: http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/cerkiew-z-ul-lipowej-w-lublinie-rozpoczyna-nowe-zycie-zdjecia,11997092/
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: cerkwie cmentarze  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Cerkiew pw Świętych Niewiast Niosących Wonności- w Lublinie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Kolejna piękne cerkiew wraz z opisem:)

Autor: Halina   Dodano: 2017-06-16  13:44:53
zobacz wszystkie komentarze w serwisie