Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 ROKU WNĘTRZE ŚWIĄTYNI

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 ROKU   WNĘTRZE ŚWIĄTYNI

Tytuł zdjęcia: CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 ROKU WNĘTRZE ŚWIĄTYNI


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4289 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W latach 1947 - 1960 była we władaniu Parafii Rzymskokatolickiej w Tarnoszynie a następnie pozostawiona własnemu losowi stała się ofiarą licznych aktów wandalizmu i kradzieży. Zniszczono wyposażenie wnętrza oraz ucierpiała cała bryła świątyni. Obecnie nadal trwają prace nad rekonstrukcją wnętrza.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 ROKU WNĘTRZE ŚWIĄTYNI
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych