Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Most Mariana Lutosławskiego, zabytkowy żelbetowy most na Bystrzycy
Most Mariana Lutosławskiego  zabytkowy żelbetowy most na Bystrzycy noszący imię projektanta, Mariana Lutosławskiego, znajdujący się na przedłużeniu ul. Zamojskiej w Lublinie. Jest jednym z pierwszych żelbetowych mostów we wschodniej Polsce1. Wpisany do rejestru zabytków pod numerem A956 z 31.12.1987.
na Zamojskiej
na Zamojskiej
na Zamojskiej
Zamek Królewski
Plac Po Farze
Lublin, Grodzka
Ulice Starego Miasta
Świąteczny Lublin
Plac Po Farze
Plac Po Farze
na Grodzkiej
na Grodzkiej
na Grodzkiej
na Grodzkiej
Grodzka
Grodzka
Grodzka
Grodzka
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.