Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

TVP3 Lublin
TVP3 Lublin
TVP3 Lublin
TVP3 Lublin
Cerkiew pw Świętych Niewiast Niosących Wonności-  w Lublinie
Kwiat kaktusa
na Skłodowskiej
Stare Miasto w Lublinie
Lublin
STORCZYK
Muzeum Wsi Lubelskiej
Muzeum Wsi Lubelskiej
W skansenie lubelskim
.. zza płotu
Na wypasie
Kapliczka prawosławna w skansenie lubelskim
Cerkiew w Muzeum Wsi Lubelskiej
Skansen lubelski
Skansen lubelski
Wszystkie obleciały
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.