Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Lśniące drzewa
Kolorowa czupryna
Paleta barw
Rozczochrane buki
Cerkiew Świętych Niewiast Niosących Wonności w Lublinie
Cerkiew Świętych Niewiast Niosących Wonności w Lublinie
Basia z ogrodu saskiego w Lublinie
pan paw
pan paw
KUL
kościół św. Mikołaja na Czwartku
kościół św. Wojciecha na Podwalu
Muzeum Wsi Lubelskiej
O poranku  chwila 4
O poranku  chwila 3
O poranku - chwila 2
O poranku - chwila 1
Zdjęcie z kładki
W oparach poranka
Bystrzyca o poranku
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.