Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny w Bodzentynie zimą

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny w Bodzentynie zimą

Tytuł zdjęcia: Ruiny w Bodzentynie zimą


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2009-12-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2949 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Czasem Mama, snuje opowieści, jeżące włos na głowie, o hulankach, breweriach, rozpuście i wszelkich bezeceństwach Pewnej Eminencji. Historie te są tak ochydne, że na forum publicznym nie śmiem powtarzać. Nie ma się co dziwić. Biskupi niektórzy tak mają. I to od dawien dawna. Ale nawet ów, którego wspomina moja Mama, nie dorównuje rozwiązłością Pawłowi z Przemankowa herbu Półkozic. Rezydował w dworze, w Tarczku. Miał tam nawet... harem, do którego włączył zakonnicę z klasztoru w Skale. Aby zatrzeć złą pamięć o niesławnym "diable z Przemankowa", jeden z jego następców, Bodzanta, w roku 1355, założył własne miasto, Bodzentyn. Powstało ono kilka kilometrów na zachód od dotychczasowej świętokrzyskiej rezydencji biskupów krakowskich.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: ruiny zamki  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ruiny w Bodzentynie zimą
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych