Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» rozbiórka budynku przy ulicy Koziej w Grabowcu, wybudowanego prawdopodobnie po I wojnie światowej

Galeria: Działy Grabowieckie Włącz pokaz slajdów

 
rozbiórka budynku przy ulicy Koziej w Grabowcu, wybudowanego prawdopodobnie po I wojnie światowej

Tytuł zdjęcia: rozbiórka budynku przy ulicy Koziej w Grabowcu, wybudowanego prawdopodobnie po I wojnie światowej


Autor: Waldemar Jan
Data dodania: 2015-10-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1368 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: "Szpital polowy nr 2 ewakuowano z Brześcia n. Bugiem do Grabowca ok. 20 września. Początkowo mieścił się w drewnianej, starej szkole, później w murowanym budynku szkoły powszechnej przy ul. Koziej (teraz jest tam siedziba Poczty Polskiej). 25 września było w nim około 30 rannych, kilku lekarzy i sanitariuszy. Komendantem szpitala był kpt. dr med. Henryk Wiślicki, do września 1939 r. lekarz 9. Pułku Piechoty Leg. w Zamościu. W szpitalu pracowali także: kpt. lek. Henryk Wasilewski z Warszawy, lekko ranny, noszący rękę na temblaku, i ppor. rez; lek. Marian Fiuto. Ranni leżeli na słomie i plandekach, w murowanych piwnicach. Brakowało lekarstw i materiałów opatrunkowych. Mimo to lekarze wykonywali niezbędne zabiegi. Z pomocą przyszedł miejscowy proboszcz ks. Józef Czamecki. Bandaże i chusty operacyjne uszyto z alb i komży, ofiarowanych przez proboszcza. Ok. 17 jeden z lekarzy opatrywał ranionego odłamkiem sowieckiego granatu, 11-letniego Franciszka Runkiewicza. Towarzyszył mu starszy brat Jan. Ruscy wpadli do szpitala jak szaleni. Pierwszy strzelił z bliska do wychodzącego mu naprzeciw kpt. Wiślickiego. Trafił go w pierś.Ppor. rez. Fiutę krasnoarmiejcy zastrzelili w sali szpitalnej wraz z rannymi kpr. pchor. Henrykiem Katanowskm i kpr. podchor. Teodorem Perczakiem. Pozostałych rannych wypędzono ze szpitala i ustawiano w szeregu, tyłem do kościoła. Tych, którzy nie mogli stać o własnych siłach, zabito na miejscu. Ok. 17.15 pozostałych ok. 20 rannych popędzono na Grabowiecką Górę. żołnierze sowieccy i młodzi żydzi z czerwonymi opaskami na rękawach lżyli, popychali, kłuli bagnetami ledwo idących ludzi. Kiedy dotarli na miejsce, było już ciemno. Oprawcy zapalili kilka pochodni i w ich świetle wymordowali chorych i okaleczonych żołnierzy." (http://tpg-grabowiec.pl/news.php?readmore=120). Relacja z 1989 roku.
Miejscowość: Grabowiec
Kraina: Działy Grabowieckie
Województwo: lubelskie
Tagi: ruiny  
Schowaj mapę

Działy Grabowieckie

Działy Grabowieckie położone są na Wschód od doliny rz. Wieprz. Jest to pokryty lessem garb kredowy o pow. 1283 km kw. i równoległych granicach - od strony północnej (dolina rz. Siennica) i południowej.

Szerokie doliny rzek: Wieprza, Wojsławki i Wolicy oraz ich dopływów, nadają regionowi kształt wąskich działów oddzielonych wzniesieniami pooranymi siecią licznych wąwozów. Wysokość względna na tym terenie dochodzi do 100 m, max. wysokość bezwzględna 311 m n.p.m. (wieś Dębowiec). Ze względu na walory przyrodnicze (wschodnia granica buka i jawora, suseł perełkowany) utworzono na tym terenie Skierbieszowski Park Krajobrazowy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych