Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LipaWłącz pokaz slajdów

Lipa - Kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła
Lipa - Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej
Lipa - stara kapliczka w lesie przy drodze na cmentarz parafialny
Lipa - stara kapliczka z Matką Bożą
Kapliczka ze św. Nepomucenem w Lipie
Kaplica na cmentarzu rzymsko - katolickim w Lipie
Krajobraz wsi Lipa widziany z ulicy Lipowej
Drewniane chaty z ganeczkiem z początku XX wieku
Drewniana chata z pocztątków XX wieku
Dobrze zachowany drewniany dom z początków XX wieku
Lipa

Lipa

miejscowość

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.