Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LipaWłącz pokaz slajdów

Lipa - widok na wieś od strony wschodniej
Ścinka drzewa. Lasy Janowskie
Lipa - kolędnicy
Lipa - Słoneczne niebo
Lipa - zachód słońca nad wsią
Lipa - na ryby
Lipa - na grzyby
Lipa - Majówka
Lasy Janowskie. Stawy rybne
Łabędzie nieme. Letni zachód słońca, stawy w Lipie.
Modliszka zwyczajna. Samica pożerająca samca
Droga przez bór sosnowy w Lasach Lipskich
Lasy Janowskie - Pod dębem
Most na Łukawicy. Przedwiośnie.
Letni zachód Słońca
Lipa - charakterystyczna dla wsi tzw. brama weselna
Lipa - charakterystyczna dla wsi tzw. brama weselna
Lipa - charakterystyczna dla wsi tzw. brama weselna
Kaczki głowienki
Dworzec kolejowy
Lipa

Lipa

miejscowość

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.