Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LipaWłącz pokaz slajdów

Lipa - rzeka Złodziejka zimą
Lipa - okno w drewnianej chacie z początów XX wieku
Promienie drzewa
Zachód słońca. Lipa w Lasach Janowskich
Aleja klonów prowadząca na stację PKP. Lipa
Lipa - miała być tęcza
Lipa - droga przez dębowy młodnik
Lipa - urokliwe stare chaty
Lipa - zabytkowy budynek stacji PKP
Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych
Lipa - pełnia księżyca
Lipa - leśny staw
Lipa - leśne wędrówki małego człowieka
Lipa - ciekawostki ogródkowe
Lipa - tuż przed stacją PKP
Lipa - borowik
Lipa - łodyga i owoc borówki
Lipa - motocykl wędkarzy
Lipa - las o poranku
Lipa - leśne pajęczyny o poranku
Lipa

Lipa

miejscowość

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.