Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łosie - cerkiew greckokatolicka

Galeria: Łosie Włącz pokaz slajdów

 
Łosie - cerkiew greckokatolicka

Tytuł zdjęcia: Łosie - cerkiew greckokatolicka


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4719 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W centrum wsi Łosie znajduje się drewniana cerkiew grekokatolicka p.w. Najświętszej Marii Panny (obecnie kościół), zbudowana zapewne w 1810 r. w stylu zachodniołemkowskim, poważnie rozbudowana w 1928 roku. W jej wnętrzu zachowało się bogate wyposażenie oraz ciekawa figuralna polichromia wykonana w 1935 r. przez Mikołaja Galanka. Obok cerkwii znajduje się ładna dzwonnica parawanowa z 1876 r.
Miejscowość: Łosie
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Łosie

Łosie to duża wieś położona nad Ropą tuż poniżej jej przełomu przez tzw. Pieniny Gorlickie. Pod koniec XIX i na początku XX wieku była to najbardziej znana miejscowość Beskidu Niskiego. A wszystko to za sprawą przemyślnej profesji Łosian, którzy trudnili się obwoźnym handlem mazią i smarami, zrazu wytwarzanymi samodzielnie prymitywnymi sposobami, później kupowanymi po prostu w okolicznych rafineriach.

Maziarstwo było na tyle dochodowym interesem, że wieś była zdecydowanie bardziej ucywilizowana niż okoliczne miejscowości, a wizerunek maziarza z Łosia stał się niemal archetypem Łemka. Niestety za czasów PRL prywatny handel obwoźny okazał się sprzeczny z pryncypiami socjalizmu i proceder ostatecznie upadł z końcem lat sześć dziesiątych.

We wsi zachowała się bardzo ładna drewniana cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowana zapewne ok. roku 1810 w stylu późnołemkowskim z bogatym wyposażeniem i polichromią z 1935 roku. Na cmentarzu parafialnym znajdziemy kwaterę woskową z I wojny światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Łosie - cerkiew greckokatolicka
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych