Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Galeria: Łosie Włącz pokaz slajdów

 
Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Tytuł zdjęcia: Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4829 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Łosie. W tutejszej cerkwii znajduje się chronione stanowisko nietoperzy. Poddasze tej cerkwii jest schronieniem kolonii jednego z najrzadszych w Europie nietoperzy - podkowca małego. Ten zagrożony gatunek wymaga czynnej ochrony, bez której skazany jest na wyginięcie. Wiosnę 2006 r. w ramach projektu Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Pro Natura" w sposób bezpieczny dla nietoperzy przeprowadzono konserwację pokrycia dachu budynku oraz inne prace adaptacyjne niezbędne dla zachowania stanowiska.
Miejscowość: Łosie
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Łosie

Łosie to duża wieś położona nad Ropą tuż poniżej jej przełomu przez tzw. Pieniny Gorlickie. Pod koniec XIX i na początku XX wieku była to najbardziej znana miejscowość Beskidu Niskiego. A wszystko to za sprawą przemyślnej profesji Łosian, którzy trudnili się obwoźnym handlem mazią i smarami, zrazu wytwarzanymi samodzielnie prymitywnymi sposobami, później kupowanymi po prostu w okolicznych rafineriach.

Maziarstwo było na tyle dochodowym interesem, że wieś była zdecydowanie bardziej ucywilizowana niż okoliczne miejscowości, a wizerunek maziarza z Łosia stał się niemal archetypem Łemka. Niestety za czasów PRL prywatny handel obwoźny okazał się sprzeczny z pryncypiami socjalizmu i proceder ostatecznie upadł z końcem lat sześć dziesiątych.

We wsi zachowała się bardzo ładna drewniana cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowana zapewne ok. roku 1810 w stylu późnołemkowskim z bogatym wyposażeniem i polichromią z 1935 roku. Na cmentarzu parafialnym znajdziemy kwaterę woskową z I wojny światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych