Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew św. Dymitra w Muszynie-Złockiem

Galeria: Beskid Sądecki Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew św. Dymitra w Muszynie-Złockiem

Tytuł zdjęcia: Cerkiew św. Dymitra w Muszynie-Złockiem


Autor: jurek
Data dodania: 2015-06-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 2  Odsłon: 1069 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Świątynię zbudowano w latach 18671872 na planie krzyża, zastosowanym na tym terenie po raz pierwszy i nakryto obcą architekturze tutejszych cerkwi ośmiopolową kopułą na tamburze tj. wielobocznej podstawie. Wnętrze świątyni ma naturalną barwę drewna, w prezbiterium widnieje zachowana polichromia z 1873 r. Obecnie jest to kościół parafialny rzymskokatolicki Narodzenia NMP. Cerkiew w Złockiem zachwyca swoim położeniem oraz wnętrzem. Nie bez powodu wspominał o złockiej ikonie Jerzy Harasymowicz w jednym ze swych najbardziej znanych wierszy W lesie listopadowym.
Miejscowość: Złockie
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to góry, które trudno sklasyfikować. Trochę w nich Bieszczadów a trochę Beskidu Niskiego. Są przepiękne kudłate bukami góry, które jesienią przybierają tysiące odcieni żółci i czerwieni. Są także banie zagubionych w dolinach cerkiewek. Najstarsza z nich, powroźnicka świątynia pod wezwaniem św. Jakuba, została wpisana w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Beskid Sądecki - pasma górskie

Beskid Sądecki to, przede wszystkim, dwa pasma górskie. Pierwsze z nich - Przehyby i Radziejowej to monumentalne zalesione szczyty górskie... odludne, dzikie i niedostępne. Drugie pasmo, Jaworzyny i Łabowskiej, to piękne widoki na Tatry, unikatowej urody Wierchomla, Pusta Wielka i... Jaworzyna, której od czasu poprowadzenia na nią kolejki gondolowej nie polecamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
:))) Dziękuję za opisy cerkiewek :)))

Autor: Halina   Dodano: 2015-06-24  13:26:55
Twoja klasyka na 5

Autor: Stanisław Ł   Dodano: 2015-06-23  06:57:16
zobacz wszystkie komentarze w serwisie