Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Kosmy i Damiana w Miliku

Galeria: Beskid Sądecki Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Kosmy i Damiana w Miliku

Tytuł zdjęcia: Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Kosmy i Damiana w Miliku


Autor: Stefan Sapeta
Data dodania: 2015-07-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2839 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: /obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki/ Cerkiew powstała w 1813 r. na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez powódź. Świątynię zachodniołemkowską wzniesiono w konstrukcji zrębowej, a ściany pokryto gontem. Polichromia ornamentalna wykonana została w 1930 r. Do wyposażenia należą : rokokowo-klasycystyczny ikonostas / ściana z ikonami / z 1806 r. ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem , kilka ciekawych ikon na ścianach , m.in.Pieta z XVIII w. opłakiwanie Chrystusa z ok. 1700r. oraz Trójca Święta.
Miejscowość: Milik
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to góry, które trudno sklasyfikować. Trochę w nich Bieszczadów a trochę Beskidu Niskiego. Są przepiękne kudłate bukami góry, które jesienią przybierają tysiące odcieni żółci i czerwieni. Są także banie zagubionych w dolinach cerkiewek. Najstarsza z nich, powroźnicka świątynia pod wezwaniem św. Jakuba, została wpisana w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Beskid Sądecki - pasma górskie

Beskid Sądecki to, przede wszystkim, dwa pasma górskie. Pierwsze z nich - Przehyby i Radziejowej to monumentalne zalesione szczyty górskie... odludne, dzikie i niedostępne. Drugie pasmo, Jaworzyny i Łabowskiej, to piękne widoki na Tatry, unikatowej urody Wierchomla, Pusta Wielka i... Jaworzyna, której od czasu poprowadzenia na nią kolejki gondolowej nie polecamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych