Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Lipnica MurowanaWłącz pokaz slajdów

Poświęcenie palm na rynku w Lipnicy Murowanej
Ta najwyższa z najwyższych
Palmy do samych chmur
Jedna z palm jeszcze przed stawianiem
Figura św Szymona w otoczeniu palm
Lipnickie palmy strojne i wysokie
W drodze na lipnicki rynek
Św. Szymon i jego Lipnickie palmy
Jarmark w Lipnicy
Niedziela Palmowa w Lipnicy
Procesja w Lipnicy
Jarmark w Lipnicy
Pani fotograf w Lipnicy Murowanej
Jarmark w Lipnicy
Jarmark w Lipnicy Murowanej
Niedziela Palmowa w Lipnicy
Jarmark w Lipnicy
Niedziela Palmowa w Lipnicy
Jarmark w Niedzielę Palmową
Jarmark w Lipnicy Murowanej w Niedzielę Palmową
Lipnica Murowana - Artykuły / Felietony
Jarmark w Lipnicy Murowanej

Jarmark w Lipnicy Murowanej (felieton)

Do położonej na Pogórzu Wiśnickim Lipnicy Murowanej co roku ciągnie tłum turystów. Wszystko za sprawą najwyższych w Polsce wielkanocnych palm. W ich cieniu odbywa się lipnicki jarmark. Dla uważnego obserwatora równie interesujący, jak samo święto.

 
Artykuł dodano: 2024-10-04 | Autor: Renata Helińska
czytaj dalej
 
Lipnica Murowana

Lipnica Murowana

miejscowość

Lipnica Murowana to jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Co roku na tutejszym rynku odbywa się słynny konkurs wielkanocnych Palm - najbardziej spektakularny obrządek ludowy okresy świąt Wielkiej Nocy w naszym kraju. Skalę tego święta oddają rozmiary wielkanocnych drzewek sięgających ponad 30 metrów!

Miasteczko zachowało średniowieczny układ przestrzenny z czworobocznym rynkiem otoczonym pięknymi parterowymi domami z XVIII i XIX wieku, z naczółkowymi dachami i podcieniami. Pośrodku rynku, na wysokiej kolumnie, stoi XIX-wieczna figura bł. Szymona z Lipnicy.

Ponad parterową zabudową góruje kościół św. Andrzeja z 1364 roku, w którym znajduje się bardzo cenny posąg Matki Bożej z ok. 1420 roku. Niedaleko od niego wznosi się druga lipnicka świątynia - barokowy kościół bł. Szymona.

Jednak najcenniejszy zabytek miasteczka znajduje się na niedalekim cmentarzu. Jest to drewniany kościółek św. Leonada z  XV wieku, otoczony otwartymi sobotami. W 2003 roku wraz z 5 innymi małopolskimi kościółkami został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W jego wnętrzu znajdują się n niezwykle cenne polichromie: gotycka z 1502 r., renesansowa z ok. 1600 r. i barokowa z 1711 r.